خادم الرضا ( علیه السّلام )کوثر مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت

روزشمار غدیر

بایگانی

رادکانا

.

موضوعات

دریافت کد وضعيت آب و هوا

پوشانیدن بدن در نماز

نتیجه تصویری برای پوشاندن بدن در نماز

مسأله 726ـ مرد باید در حال نماز عورتین خود را بپوشاند، هرچند کسى اورا نمى بیند و بهتر است از ناف تا زانو را بپوشاند و از آن بهتر این که لباس کامل که در برابر افراد محترم در تن مى کند به تن داشته باشد.

مسأله 727ـ زن باید در موقع نماز تمام بدن حتّى سر و موى خود را بپوشاند، ولى پوشاندن گردى صورت و دستها تا مچ و پاها تا مچ لازم نیست، امّا براى این که یقین کند که مقدار واجب را پوشانده است احتیاط این است که مقدارى از اطراف صورت و قدرى پایین تر از مچ را هم بپوشاند.

مسأله 728ـ در نماز احتیاط و قضاى سجده یا تشهّد فراموش شده، بلکه بنابر احتیاط واجب در موقع سجده سهو و سجده هاى واجب قرآن نیز خود را مانند موقع نماز بپوشاند.

مسأله 729ـ براى زنان پوشانیدن موهاى مصنوعى و زینتهاى پنهانى (مانند دستبند و گردن بند) نیز لازم است.

مسأله 730ـ هرگاه در بین نماز بفهمد که قسمتى را که باید بپوشاند پیداست باید فورا آن را بپوشاند، به شرط این که کارى که صورت نماز را بر هم مى زند به جا نیاورد و چنانچه پوشاندن آن زیاد طول بکشد احتیاط واجب آن است خود را بپوشاند و نماز را تمام کند و دوباره بخواند.

مسأله 731ـ هرگاه بعد از نماز بفهمد که مقدار واجب را در حال نماز نپوشانده، نمازش صحیح است.

مسأله 732ـ انسان مى تواند خود را در نماز با برگ درختان یا علف بپوشاند، ولى احتیاط مستحب آن است هنگامى از اینها استفاده کند که چیز دیگرى نباشد.

مسأله 733ـ اگر چیزى غیر از گِل در اختیار ندارد باید بدن خود را با آن بپوشاند و نماز بخواند.

مسأله 734ـ هرگاه برهنه است و چیزى براى پوشانیدن بدن در نماز ندارد، چنانچه احتمال مى دهد تا آخر وقت پیدا کند، احتیاط آن است که نماز را به تأخیر اندازد و اگر پیدا نکرد چنانچه کسى او را مى بیند باید نشسته نماز بخواند و عورت خود را به این وسیله بپوشاند و اگر کسى او را نمى بیند ایستاده نماز بخواند و بنابر احتیاط واجب عورت را با دست بپوشاند و رکوع و سجود را با اشاره انجام دهد و براى سجود سر را قدرى پایین تر بیاورد.

 

نظر همه مراجع

نظرات (۱)

۲۱ مرداد ۹۴ ، ۰۹:۳۰ یار عبد فاطمه
سلام علیکم
خوندم اجی.ولی نظر کدوم مرجع هست رو ذکر کنین
التماس دعا
پاسخ:

علیکم السلام

ممنون باشه

 محتاجیم بدعا

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
ذکر روزهای هفته
<
روزشمار محرم عاشورا