خادم الرضا ( علیه السّلام )کوثر مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت

روزشمار غدیر

بایگانی

رادکانا

.

موضوعات

دریافت کد وضعيت آب و هوا

تحکیم خانواده از نگاه قرآن 1

خانواده ، نهادى است که بر پایه ازدواج مرد و زن ، شکل مى گیرد و با تولید مثل ، توسعه مى یابد . این نهاد ، اساس سازندگى شخصیت انسان و مهم ترین عامل تکامل جامعه بشر است و از این رو ، اسلام ـ که برنامه تکامل انسان است ـ ، براى تأسیس و تحکیم این نهاد سرنوشت ساز و پیشگیرى از فروپاشى آن ، رهنمودهاى بسیار مهمى ارائه کرده است . تأمل در این رهنمودها و مقایسه آنها با آنچه در سایر مکاتب در باره خانواده دیده مى شود ، به روشنى نشان مى دهد که این مکتب ، ریشه در وحى الهى دارد و منطبق با فطرت انسانى است و براى صیانت خانواده و پیشگیرى از فرو پاشى آن ، راهى جز عمل به رهنمودهاى این آیین الهى نیست .
پیش از ارائه متن رهنمودهاى قرآن و احادیث اسلامى ، این نکات ، قابل توجه است :

قداست خانواده

نهاد خانواده ، از منظر اسلام ، داراى جایگاه و قداست ویژه اى است که قابل مقایسه با هیچ نهاد دیگرى نیست . در حدیثى از پیامبر خدا صلى الله علیه و آله آمده است که

مى فرماید :
ما بُنِیَ بِناءٌ فِی الإسلامِ أحَبَّ إلَى اللّهِ تَعالى مِن التَّزویجِ . ۱ در اسلام ، بنیادى نهاده نشده است که در نزد خدا ، از ازدواج ، محبوب تر باشد .
سخنى والاتر از این ، در تبیین قداست خانواده نمى توان گفت . این سخن ، اشاره به آن دارد که نهاد خانواده ، زیر بنا و اساس همه نهادهاى ارجمند در اسلام است .
حکمت قداستى که اسلام به خانواده بخشیده است ، ارزش گذارى معنوى بر پیوند خانوادگى ، زمینه سازى براى تقویت این پیوند و پیشگیرى از فروپاشى آن است .
قداست خانواده ، سدّ محکمى در برابر سوء استفاده جنسى از زن به عنوان یک کالا یا ابزار فروش کالا و در واقع ، مانع بردگى نوین زن است .

تقدّس زدایى از خانواده

خطرى که در جهان امروز ، نسل بشر را تهدید مى کند ، تقدّس زدایى از کانون خانواده است . سران استکبار و استثمار که قداست خانواده را مانعى اساسى در برابر مطامع و خواسته هاى نا مشروع خود مى بینند ، با همه توان ، تلاش مى کنند در جهت تقدّس زدایى از خانواده ، فرهنگ سازى نمایند .
تلاش براى به رسمیّت شناختن خانواده هاى هم جنس ، ۲ زوج هاى هم خانه 3و خانواده اشتراکى کُمونى ۱ و نیز زمینه سازى نظرى در جهت تقدّس زدایى از خانواده ، برنامه ریزى براى گسترش عکس ها و فیلم هاى ضدّ اخلاقى در جامعه و زمینه سازى علمىِ فرهنگ تقدّس زدایى از خانواده ، اصلى ترین عوامل فروپاشى خانواده به شمار مى روند .

1.کتاب من لا یحضره الفقیه : ج ۳ ص ۳۸۳ ح ۴۳۴۳ .

2.در حال حاضر ، برخى کشورهاى غربى و تعدادى از ایالت هاى آمریکا ، ازدواج همجنس بازان را به رسمیت شناخته اند (ر . ک : اسلام و جامعه شناسى خانواده : ص ۶۴) .

3.زوج هاى هم خانه ، زوج هاى غیر هم جنسى هستند که با هم در یک خانه زندگى مى کنند و روابط جنسى دارند ؛ اما پیمان ازدواج ندارند . آنان نیز که تعدادشان ، در آمریکا ، اروپا ، استرالیا و ژاپن ، کم نیست ، تلاش مى کنند به رسمیت شناخته شوند (ر . ک : جامعه شناسى ، آنتونى گیدنز : ص ۴۵۲ به بعد) .

نظرات (۱)

۲۱ شهریور ۹۴ ، ۰۹:۵۶ یه بانوی گمنام
سلام علیکم
کاملا درسته..ان شا الله خدا هممونو هدایت میکنه
التماس دعای فرج

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
ذکر روزهای هفته
<
روزشمار محرم عاشورا