سال های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی برای «سید محمدعلی کاشف الحسینی» روزهای پر التهاب و پر شور توأم با اتفاقات و ماجراهایی خاص بود. جوان مشهدی آن روزها 19 سال سن بیشتر نداشت، اما پر از جوش و خروش انقلابی بود. روحیه حق جویی و حق طلبی کار دستش داده بود و او را به خاطر فعالیت های ضد حکومت پهلوی تا زندان های ساواک کشانده بود.

مردم شهر مشهد نیز همچون شهرهای دیگر کشور به صحنه آمده بودند و تظاهرات های پی در پی علیه نظام شاهنشاهی در این شهر برگزار می شد. نکته مهم این تظاهرات ها حضور حضرت آیت الله خامنه ای در جمع مردم تظاهرکنندگان مشهدی بود.

روزهای منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی محمدعلی هم مثل دیگر مردم مشهد به خیابان می آمد. روز دهم دی ماه سال 57 او خودش را به کانون تجمعات در چهارراه لشکر رساند، آنروز پس از سخنرانی آیت الله خامنه ای نیروهای ارتش به همراه نفربر در دل جمعیت پیشروی کردند.

مردم به اطراف پراکنده ‎شدند و صدای شلیک و گلوله فضای چهارراه را پر کرد و مردم مجروح و شهید بر زمین افتادند. درگیری ها تا شب ادامه پیدا کرد و در این میان محمدعلی جوان نیز به شدت زخمی شد.

ماجرا از این قرار بود که گلوله ای به نزدیکی قلب او اصابت کرده و قطع نخاعش کرده بود، مردم محمدعلی مجروح را به بیمارستان رساندند، دکترها پس از اینکه فهمیدند جوان قطع نخاع شده، تلاش کردند گلوله را از بدن او بیرون بکشند اما گلوله پیدا نشد.

در بین شهدای بی شمار آن روز که سردخانه بیمارستان را پر از جنازه و تخت ها را مملو از مجروح کرده بود، سرنوشتی که برای محمدعلی رقم خورد، مجروحیت و 40 سال ویلچرنشینی بود.

بعد از مجروحیت درسش را رها نکرد، علاقه اش به دروس دینی او را به حوزه علمیه کشاند. آن زمان دیگر انقلاب به پیروزی رسیده بود و امام خمینی سکاندار انقلاب بود. بعد از پایان تحصیلات و به مناسبت عمامه گذاری به همراه چندتن از طلبه ها نزد امام مشرف شد و عمامه گذاری اش را امام انجام داد.

محمدعلی با جانبازی 70 درصد مدتی در روابط عمومی فرمانداری مشهد مشغول به کار شد و پس از بازنشستگی با انتخاب مردم به عنوان نماینده در دوره دوم شورای اسلامی شهر مشهد انتخاب شد. او همچنین با هدف پیگیری مشکلات و امور مربوط به جانبازان قطع نخاع وارد گروه پیگیری جانبازان قطع نخاع مشهد شد. سال های 62، 63 و 64 به عنوان معاون فرهنگی رئیس بنیاد شهید استان خراسان فعالیت کرد و همچنین چندین سال بازرس استاندار در مشهد بود. کاشف الحسینی پس از اخذ مدرک لیسانس در رشته ادبیات عرب، کارشناسی ارشد خود را رشته الهیات اخذ کرد.

کاشف الحسینی سرانجام روز دوشنبه ششم مرداد در بیمارستان امام رضا (ع) مشهد به همرزمان شهیدش پیوست. پیکر او امروز در این شهر تشییع و در گلزار شهدای بهشت رضا (ع) به خاک سپرده شد.