مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت خادم الرضا ( علیه السّلام )کوثر

مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت
بایگانی

حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) همچنان که از زیبایی ظاهری برخوردار است، از زیبایی اخلاقی و معنوی فراوانی نیز برخوردار است و در واقع جامعه مهدوی(عجل الله تعالی فرجه الشریف)، جامعه آرمانی برای زندگی در صلح و عدالت است که انسان ها در آن ضمن برخورداری از مواهب الهی به صورت عادلانه، به واسطه آرامش واقعی و صلح نهادینه شده بر محور عدالت علوی(علیه السّلام)، به بهترین نحو امکان ظهور استعدادهای خود را خواهد یافت. لذا یکی از دلایل عشق و علاقه شیعیان به حضرت منجی و انتظار ظهور او، رسیدن به جامعه ای امن و راحت برای تمامی انسانهای روی زمین است. تاثیر چنین انتظاری، فرهنگ ایرانی اسلامی را ارزش مدار و انسان محور به جوهره و فطرت پاک تمام انسان ها از هر رنگ و نژادی ساخته است. لذا زبان حال این روزهای پیروان اهل بیت (علیهم السّلام) و همه انسانهای عدالتخواه در آستانه میلاد منجی عالم بشریت این ابیات است:

صفای باغ رضوان داری ای دوست نشان از کوی یزدان داری ای دوست

تویی یوسف که در هر کوی و برزن هزاران پیر کنعان داری ای دوست

آرمان گرایی و جستجوی دائمی برای رسیدن به انسان کامل، نه تنها اختصاص به فرهنگ ایرانی اسلامی، بلکه از ویژگی های سایر ادیان الهی است که یک امر فطری و دینی می باشد، اما در فرهنگ ایرانی به سبب قدمت طولانی و پیوستگی تاریخی ملت بزرگ ایران، انتظار به محور اصلی نگاه دینی تبدیل کرده است، چرا که در این رهگذر، امید به تحقق مدینه فاضله مهدوی، چشمان همه انسان ها را روشن خواهد کرد.

نگاهی گذرا به ویژگی های جامعه جهانی پس از ظهور حضرت مهدی (عج) نشان می دهد که صلح و آرامش و عدالت عنصر و زیر ساخت اصلی برای پرورش انسان های خداجو و مومن به خداوند است و این اتفاق مهم به واسطه نزول فیض و برکت خداوندی و گسترش عدالت توسط امام موعود میسر خواهد شد،لذا جامعه بعد از ظهور، آراسته به فیوضات بیشمار خداوندی می شود. رفع کینه ها از سینه ها یکی از آثار پر برکت ظهور حضرت مهدی(عج) است، به طوری که حضرت علی (ع) در این خصوص فرمودند: اگر قائم ما قیام کند... عداوت و کینه ها از سینه های بندگان خدا بیرون می رود.(الخصال،ج2،ص541)

همین یک اتفاق مهم ترین عامل رفع تبعیض ها، خودخواهی ها و تعارض ها در تمام جهان خواهد شد. آیا تعارض ها، خونریزی و ترور و وحشت آفرینی غیر از نتیجه قلب های سخت و سینه های آلوده به کینه و حسد است؟ بنابراین یکی از ویژگی های جامعه جهانی بعد از ظهور، بیرون رفتن کینه ها از دل های انسان ها خواهد بود که نتیجه مستقیم آن صلح انسان ها با خود و با همدیگر است.

از دیگر ویژگی های جامعه مهدوی (عج)، گسترش صله ارحام، انفاق به همدیگر، بخشش و سخاوت بدون توقع به همدیگر است. امام باقر درباره جامعه پس از ظهور حضرت مهدی فرمودند: "هنگامی که قائم قیام کند... مال همه اهل دنیا از درون و بیرون زمین نزد آن حضرت گرد می آید. پس به مردم گفته می شود که به سوی مالی بیاید که صله ارحام را در آن قطع کردید و خون ناحق در راه آن ( برای جمع کردن آن مال) ریختید. پس عطا و بخششی می کند که هیچ کس پیش از او چنین عطایی نکرده است."(بهار الانوار،ج52،ص390)

زیاده خواهی، حرص و آز، از رذیلت هایی است که صلح و آرامش جوامع را به ورطه خشونت و بی عدالتی کشیده است. قدرت های بزرگ جهان برای دستیابی به منابع دیگران،ذ و ثروت اندوزی بیشتر، زمینه تفرقه، تروریسم و جنگ را فراهم می کنند تا از قِبل آشوب و ناامنی،بتوانند ثروت های خدادادی کشورهای دیگر را به یغما ببرند. حال تصور کنیم در جامعه ای به جای حرص و زیاده خواهی، انفاق و بخشش جایگزین شود، چه اتفاقی می افتد. واضح است که در چنین جامعه ای جنگ و خشونت به یک امر غیر ممکن و نامحتمل تبدیل خواهد شد و صلح و عدالت روی خوش خود را بر تمامی انسان ها نشان خواهد داد.

آرامش و معرفت از دیگر ویژگی های جامعه مهدوی (عج) است. بدون شک همانطور که خداوند در قرآن کریم فرمودند: دل آرام نگیرد مگر به یاد خدا. بی گمان جامعه توحیدی آن حضرت برای ساختن جامعه آرمانی، زمینه را برای تربیت انسان های خداجو و موحد فراهم خواهد ساخت تا انسان ها با طیب خاطر و سر را پا تسلیم در برابر اوامر و نواحی الهی باشند.طبیعتاً با ذکر خداوند، دلها آرام و قرار پیدا کرده و مهربانی و دلسوزی در آن جای حقد و کینه را پر می کند و انسانها به جای خشونت و پرخاشگری، با همدیگر مهربان و از سر دوستی و احترام برخورد می کنند و کرامت انسانی به حد اعلای خود ارتقا پیدا می کند. بنابراین در دوران آن حضرت، آرامش، زندگی در صلح، رشد و شکوفایی استعدادهای انسانی و گسترش دانش در جهان از خصیصه های بارز جوامع انسانی خواهد شد که در تایید این سخن به حدیثی از رسول خدا (ص) متمسک می شویم که " ابن شیبه" از آن حضرت روایت کردند: «در بین امت من مهدی(عج)... آن چنان امتم در زمان او با آرامش و نشاط زندگی می کنند که قبل از آن، چنان زندگی ای نداشته اند.» (النجم الثاقب، ص 762)

بنابراین با توجه به اینکه میلاد حضرت مهدی (عج) نوید بخش عدالت و آرامش واقعی برای همه انسان ها است و این اتفاق با تحقق عینی صلح عادلانه در جهان اتفاق می افتد، بنابراین شایسته است روز تولد آن حضرت را، روز جهانی صلح عادلانه نامگذاری کنیم تا همگان با تمرکز بر موضوع صلح و عدالت، جهان را آماده ظهور آن حضرت بنماییم و بی شک حرکت در مسیر تمدن نوین اسلامی بستر ساز جامعه مهدوی خواهد بود. وجود با برکت اباصالح المهدی (عج) نوید بخش صلح جهانی بر مبنای عدالت است که همه انسان های آزاده براساس فطرت خداوندی خود، در جستجوی آن هستند و بی قراری دلهای شیفتگان آن حضرت و چشم انتظاری دلهای بیقرار با ظهور آن حضرت به صلح و آرامش واقعی خواهند رسید.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۹/۰۱/۲۲
khademoreza kusar

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی