خادم الرضا ( علیه السّلام )کوثر مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت

روزشمار غدیر

بایگانی

رادکانا

.

موضوعات

دریافت کد وضعيت آب و هوا

از خدا چه بخواهیم؟؟؟

نهی از ضرر رساندن به غیر؛ مگر کافر یا مشرک

بنده از اینکه درخواست و دعا کند و از خدا بخواهد که ضرری به غیر برسد نهی شده است. غرض از «غیری» که می گویم مؤمنین است. اینجا اشاره به دعای مؤمن نسبت به خود و مؤمن یا مؤمنۀ دیگر است. چون اصل در اسلام جذب است نه دفع. اما بحث مشرک و کافر جدا است. یعنی اینکه انسان مشرک یا کافر را می تواند لعن یا نفرین کند.

خیر رسانی به خود در دو دسته از روایات:

آیا هر کس لا اله الا الله بگوید مؤمن است؟؟؟

عَنْ جابِرٍ الْجُعْفِی عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ عَنْ آبائِه قالَ: جاءَ رَجُلٌ إِلَی النَّبِی صلی الله علیه و آله فَقالَ: یا رَسُولَ اللَّهِ! أَکلُّ مَنْ قالَ: «لا إلهَ إلّااللَّهُ» مُؤْمِنٌ؟ قالَ صلی الله علیه و آله: إنَّ عَداوَتَنا تُلْحِقُ بِالْیهُودِ وَ النَّصاری؛ إنَّکمْ لاتَدْخُلُونَ الْجَنَّةَ حَتّی تُحِبُّونِی؛ وَ کذَبَ مَنْ زَعَمَ أَنَّهُ یحِبُّنِی وَ یبْغِضُ هذا (یعْنِی عَلِیاً صلی الله علیه و آله).[1]

وظایف مسافر چیست؟؟؟

مسافر کیست؟

مسافر در فقه اسلامی[1] به کسی گفته می شود که حداقل هشت فرسخ از وطن خود دور شده باشد، و یا چهار فرسخ راه از دیار خود دور شود و چهار فرسخ برگردد.بدون اقامه ده روز در میان، چنین شخصی مسافر نامیده شده و احکام ویژه ای دارد.

 

پاره ای از احکام مسافر بدین قرار است:

چه کنیم جزء افرا مخلص بشویم؟؟؟ 1

ویژگی های مخلصین

در آیات متعددی، از برخی از افراد با عنوان «مخلصین» یاد شده است؛ مخلصین یعنی کسانی که خداوند آنان را برای خود خالص کرده است. و در سوره «ص» به صراحت آمده است که خالص کننده این افراد خداوند است؛ «انا اخلصنهم بخالصه ذکری الدار». خدا همواره در میان انسان ها، افرادی را برمی گزیند که اخلاص کامل داشته و دارای نفوس پاک، قلوب طاهر و فطرت مستقیم توحیدی باشند تا توحید در جامعه بشری را حفظ کنند.(27)

اینک به بررسی برخی از ویژگی های مخلصین از دیدگاه قرآن می پردازیم:

کودکمان را چگونه تربیت نماییم؟؟؟ 1

نخست باید به دو نکته مهم و بنیادی در امر تربیت توجه شود :

نکته اول:

تربیت کودک فرایندی طولانی و به هم پیوسته دارد. امر تربیت و آغاز وظیفه مادری و پدری پیش از نزدیکی و انعقاد نطفه شروع می شود ، زیرا نوع غذاهایی که والدین می خورند ، هم در نطفه (منی و اسپر ماتوزئید مرد و اوول زن)تأثیردارد و هم در روح و روان آنان. در نتیجه روحیات والدین و ویژگی های نطفه شان از طریق ژن به فرزند منتقل می شود. چنان که حالات زن و شوهر هنگام نزدیکی از جهت اخلاقی ،روحی و روانی،شادی و غم،سلامت و بیماری ،اضطراب و آرامش روحی و مانند آن در سرنوشت فرزند آینده اش تأثیر دارد.

چرا ایستاده غذا نخوریم؟؟؟

راه رفتن یکی از مهمترین دلایل حواس پرتی است. همین امر سبب می شود که فرد تمرکزی روی خوراکی نداشته باشد و دیرتر سیر شود . از طرفی فردی که هنگام غذا خوردن راه می رود، خود را قانع می کند که در حال ورزش است؛ بنابراین بیشتر از حد معمول غذا می خورد.

فضیلت زیارت امام علی علیه السّلام

«و در آن چند مطلب است:

مطلب اول:در فضیلت زیارت آن حضرت است. شیخ طوسى به سند صحیح،از محمّد بن مسلم،از امام صادق علیه السّلام روایت کرده:

برای دفع نیرگ دشمنان چه کنیم؟؟؟

(49) وَکان مِن دعائِه علیه‏السلام‏ فى دِفاعِ کَیْدِالأعداءِ و رَدِّ بَأْسِهِمْ‏
«دعادر دفع نیرنگ دشمنان »

اِلهى هَدَیْتَنى فَلَهَوْتُ، وَ وَعَظْتَ فَقَسَوْتُ، وَ اَبْلَیْتَ
بارالها، هدایتم فرمودى ولى به کارهاى پوچ پرداختم، و پندم دادى اما سنگدل شدم، و بهترین نعمت
الْجَمیلَ فَعَصَیْتُ، ثُمَّ عَرَفْتُ ما اَصْدَرْتَ اِذْ عَرَّفْتَنیهِ،

نامه (حکمیت) امام علی علیه السّلام برای چه بود؟؟؟

وَ مِنْ کِتاب لَهُ عَلَیْهِ السَّلامُ
از نامه هاى آن حضرت است
اِلى مُعاوِیَةَ
بـه معـاویه

فَاِنَّ الْبَغْىَ وَ الزُّورَ یُوتِغانِ بِالْمَرْءِ فى دینِهِ وَ دُنْیاهُ، وَ یُبْدِیانِ
ستم و بهتان انسان را در دین و دنیایش رسوا و انگشت نما مى کند، و عیب و نقصش                                                         خَلَلَهُ عِنْدَ مَنْ یَعیبُهُ. وَ قَدْ عَلِمْتَ اَنَّکَ غَیْرُ مُدرِک ما قُضِىَ فَواتُهُ.

امام علی علیه السّلام درباره ی فتنه چه می گوید؟

وَ مِنْ خُطْبَة لَهُ عَلَیْهِ السَّلامُ
از خطبه هاى آن حضرت است

در بیان فتنه

اِنَّما بَدْءُ وُقُوعِ الْفِتَنِ اَهْواءٌ تُتَّبَعُ، وَ اَحْکامٌ تُبْتَدَعُ،
ابتداى ظهور فتنه ها هواهایى است که پیروى مى شود، و احکامى که در چهره بدعت خودنمایى مى کند،                                           یُخالَفُ فیها کِتابُ اللّهِ، وَ یَتَوَلّى عَلَیْها رِجالٌ رِجالاً عَلى غَیْرِ دینِ

ذکر روزهای هفته
<
روزشمار محرم عاشورا