مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت خادم الرضا ( علیه السّلام )کوثر

مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت

۷۰ مطلب در مهر ۱۳۹۸ ثبت شده است

سه شنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۸، ۰۸:۵۰ ق.ظ

قرآن در کلام رهبری – سوره فرقان آیه 30

قرآن در کلام رهبری – سوره فرقان آیه 30

متن آیه:

وَ قالَ الرَّسُولُ یا رَبِّ إِنَّ قَوْمِی اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً

ترجمه:

وفرستاده (خدا) گفت: «ای پروردگار [من ]! درحقیقت قوم من از این قرآن دوری گزیده اند!»

موضوع:

پیدا شدن لغزش درصورت غفلت از مفاهیم قرآن

کلام رهبر1:

ما مسلمانها باید قرآن را، اسلام را درست بفهمیم و با میزان عقل و خِرَد خودمان و با راهنمایی اندیشه ی بشری و اسلامی، به اعماق تعالیم پیامبراسلام و این پیامها برسیم.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۸ ، ۰۸:۵۰
khademoreza kusar
سه شنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۸، ۰۸:۳۲ ق.ظ

نظر اسلام در مورد شغل اجتماعی برای زنان

                                            

واقعیت این است که شغل اجتماعی از این جهت که زن یا مرد متصدی انجام آن است، تفاوتی ندارد. امّا نسبت به زنان و مردان محدودیت‌هایی وجود دارد. که برخی از این محدودیت‌ها اختصاص به زنان دارد.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۸ ، ۰۸:۳۲
khademoreza kusar
سه شنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۸، ۰۸:۳۱ ق.ظ

تشویق به ورزش و تفریحات سالم و هدفدار

هیچ مکتب و آئینی در جهان وجود ندارد که به اندازه اسلام، به صحت، سلامتی و شادابی انسان ها اهمیت داده باشد. اسب سواری و تیر اندازی از ورزش های مطرح مورد علاقه مسلمانان است به طوری که فقها و مراجع دینی بابی را تحت عنوان «سبق و رمایه» مطرح نموده اند.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۸ ، ۰۸:۳۱
khademoreza kusar
سه شنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۸، ۰۸:۲۹ ق.ظ

شانس و بخت از دیدگاه آموزه های دینی...

شانس و بخت از دیدگاه آموزه های دینی
بخت و شانس در فرهنگ ایرانی بسیار چیره دارد. مردم بسیاری از کارها را به بخت و شانس خوب یا بد خوب نسبت می دهند. وقتی گرفتار حادثه بد می شوند، می گویند بدشانسی آوردم و بخت یارم نبود، اما وقتی از حادثه ای به سلامت جان می برند، می گویند، خوش شانس بودم و بخت یاری ام کرد و از دام بلارستم. از نظر توده های مردم، بخت و شانس، اتفاقاتی است که هیچ برنامه و یا مقدماتی برای تحقق آن نبوده است. چنین تفکری موجب می شود که از بار مسئولیت حادثه، خود را برهانند و آن را به گردن روزگار بیندازند، درحالی که براساس آموزه های وحیانی قرآن و حتی احکام عقلی و مبانی و اصول فلسفه، هیچ رخداد و حادثه ای، اتقاقی و بدون علت تامه و به اصطلاح شانسی تحقق نمی یابد. تا همه اسباب یک حادثه و رخداد فراهم نشود، آن رخداد پیش نمی آید. نویسنده در این مطلب برآن است تا نگرش قرآن را به مسئله بخت و شانس تبیین کند.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۸ ، ۰۸:۲۹
khademoreza kusar
سه شنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۸، ۰۸:۲۷ ق.ظ

شرح احوال انسان پس از مرگ تا قیامت

شرح احوال انسان پس از مرگ تا قیامت
جهان برزخ، جهانی است که برخی از خصوصیات دنیا و آخرت را در خود جمع کرده است. با این همه عالم برزخ، بخشی از جهان پیش از قیامت است و پس از قیامت، دیگر عالمی به نام عالم برزخ وجود نخواهد داشت. از این رو برخی گفته اند که عالم برزخ بخشی از عالم دنیاو یا همان نشئه اولی است و با فروپاشی این نظام مادی دنیا و برپایی نشئه آخرت و جهان رستاخیز، دیگر چیزی به عنوان عالم برزخ نخواهد بود.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۸ ، ۰۸:۲۷
khademoreza kusar
سه شنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۸، ۰۸:۲۶ ق.ظ

آثار گناهان

آثار گناهان

گناهان پیامدهای بسیاری دارند. در اینجا به چندنمونه ازآنها اشاره می شود:

1- زوال نعمت

یکی از سنّت های الهی آن است که اگر ملّتی به گناه آلوده گردد خدا نعمت هایی را که به آنها بخشیده است از آنان می گیرد، مگر آن که توبه کنند.

پیامبر (ص) فرمود:

الذّنوبُ تغیر النعم[1]

گناهان نعمت ها را تغییر می دهند.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۸ ، ۰۸:۲۶
khademoreza kusar
سه شنبه, ۳۰ مهر ۱۳۹۸، ۰۸:۲۵ ق.ظ

عوامل جلب و زوال نعمت

عوامل جلب و زوال نعمت
خداوند انواع و اقسام نعمت های زمینی و آسمانی را مسخر انسان ها کرده تا با استفاده از آنها در مسیر شدن های کمالی گام بردارند و ضمن خدایی شدن در مقام مظهریت خدایی، همه موجودات را به کمال بایسته و شایسته ایشان برسانند. انسان باید همواره در اندیشه باشد که نعمت های الهی چنان بی حد و حصر است که نمی تواند آنان را به شمارش در آورد چه رسد که شکرگزار آن ها باشد؛ پس می بایست به گونه ای عمل کند که بهترین شکل استفاده از نعمت باشد.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۳۰ مهر ۹۸ ، ۰۸:۲۵
khademoreza kusar
يكشنبه, ۲۸ مهر ۱۳۹۸، ۱۱:۱۴ ق.ظ

سبک زندگی شهید محراب، اشرفی اصفهانی

سبک زندگی شهید محراب، اشرفی اصفهانی
آیت‌الله اشرفی اصفهانی مظهر یک روحانی مسئول ساده زیست بود. زندگی طلبگی او به سختی می‌ گذشت و کتاب ‌های درسی و مطالعاتی‌اش همگی وقفی بود. روایت ‌های حیرت انگیزی از زهد او در دست است. او پس از انقلاب با وجودی که می‌ توانست به مکنتی برسد اما ساده ‌زیست‌ تر از محروم ‌ترین مردمان بود. رهبر معظم انقلاب حضرت خامنه ‌ای می فرماید: وضع داخلی زندگی ‌اش بسیار ساده و متوسط بود. اتاق کتابخانه ایشان را که من دیدم، یک اطاق طلبگی به تمام معنا و یک چیزی شبیه یک شخصیت برجسته موجه که مردم انتظار دارند وضع زندگی‌ اش اینجور باشد؛ مثل یک طلبه حقیقی و این همان چیزی است که در روحانیون برجسته دیده می‌ شود و توصیه امام عزیزمان دائما به روحانیون همین بود که در زندگی شخصی ‌شان از این روش عدول نکنند.»
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۸ مهر ۹۸ ، ۱۱:۱۴
khademoreza kusar

این مواد غذایی بیشتر از آنچه فکر می‌کنید آلوده‌اند

برخی از مواد غذایی که به خاطر خواصشان برای سلامتی آن‌ها را می‌خرید ممکن است آن‌قدرها که فکر می‌کنید سالم نباشند. در واقع خیلی از آن‌ها ممکن است حاوی موادی باشند که خواصشان را خنثی کنند.

بررسی مواد غذایی
برای حفظ سلامت مواد غذایی یا کاهش آلودگی‌های آن‌‌ها باید از راهکارهایی چون استفاده از مواد غذایی ارگانیک، خرید آن‌ها از جاهای معتبر، پخت قبل از مصرف و... استفاده کرد. در این مطلب به برخی مواد غذایی که بیشتر از آن چه فکر می‌کنید آلوده هستند اشاره می‌کنیم و راهکارهای کاهش آلودگی آن‌ها را نیز ذکر می‌کنیم؛ با ما همراه باشید.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ مهر ۹۸ ، ۱۰:۰۵
khademoreza kusar

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم(۱)

و الحمد للّه ربّ العالمین و الصّلاة و السّلام علی سیّدنا و نبیّنا ابی‌القاسم المصطفی محمّد و علی آله الاطیبین الاطهرین المنتجبین سیّما بقیّة اﷲ فی الارضین.

 السّلام علی الحسین و علی علیّ‌بن‌الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین الَّذین بذلوا مهجهم دون الحسین (علیه ‌السّلام).

 اوّلاً تبریک عرض میکنم این مراسم را، این روز را به شما جوانان عزیز و میوه‌های دل ملّت انقلابی ایران و ان‌شاءالله ثمرات شیرین شجره‌ی طیّبه‌ی انقلاب؛ هم به جوانانی که تحصیلاتشان را تمام کردند و درجه گرفتند و به جَرگه‌ی پاسداران انقلاب اسلامی پیوستند و هم به جوانانی که وارد این عرصه شدند و امروز سردوشی گرفتند و ان‌شاءالله تحصیلات خودشان را در این دانشگاهِ بابرکت ادامه خواهند داد.
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۲۳ مهر ۹۸ ، ۰۹:۵۸
khademoreza kusar