مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت خادم الرضا ( علیه السّلام )کوثر

مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت
بایگانی
يكشنبه, ۲۰ خرداد ۱۳۹۷، ۰۸:۵۵ ق.ظ

افتخارات سیستان و سیستانی

1- ترجمه قرآن کریم به گویش سیستانی و با واژگان سیستانی است این قرآن که به خط کوفی نوشته شده از آن رو بسیار ارزنده است که بر گردان دری کهن و سنجیده‌ای دارد . مختصات و دستور قرآن قدس مربوط به حوزه سیستان و به شیوه ترکیبات و جملات نوشتاری تاریخ سیستان ، احیاالملوک و فرهنگ مهذب‌الاسماء است که نویسندگان هر سه کتاب بی‌تردید سیستانی بوده‌اند؛و این افتخار بر سیستانیان مبارک باد که یکی از اولین برگردان‌های قرآن کریم به گویش سیستانی بوده است .وهمچنین اولین قران خطی به سفارش یک سیستانی(ازفرزندان صفاری) درازای صدهاسکه طلا داده شد .

2- حضرت نوح (ع) در این سرزمین دو رکعت نماز خوانده و در حق مردمش دعا کرده است. ( احیا‌الملوک )

3- سلیمان نبی(ع) باد را فرمود او را گرد جهان بگرداند و گفت مرا در معتدل‌ترین جا فرود بیاور . پس باد اور را به سیستان فرود آورد . آنجا چاشت خورد و گفت اینجا خوشتر است. ( تاریخ سیستان )

4- زرنج بزرگترین شهر ایران که بعد از اسلام در نیمه دوم قرن دوم به پایتختی یعقوب لیث انتخاب شد .((سیستان دردوره پیشدادیان وکیانیان وصفاریان برای چندین قرن پایتخت ایران بزرگ بوده است ولی متاسفانه درکتب درسی ذکری نشده درحالیکه درمتون تاریخی به کرات ذکرشده است))

5- اولین پهلوان حماسی ایران و پاسدار فرهنگ و رادمردی ایرانیان ، رستم زال فرزند نریمان در شاهنامه فردوسی از سیستان گزینه شده است .وبخش اعظم شاهنامه به سیستان ودلاوران ان می پردازد

6- نخستین امیر ایران پس از اسلام و احیاگر زبان و ادبیات و استقلال ایران ، یعقوب لیث صفاری از سیستان برخاسته است .اوکه پس ازچندقرن که ایرانبها اجازه نوشتن به فارسی نداشتنددستورنگارش به پارسی راصادرکرد.

7- از اولین زنان محدثه صدر اسلام « ام سلمه سجستانی‌» نوه ابی داودسجستانی صاحب کتاب‌السنن سیستانی است .

8- مولد و خاستگاه ابوسلیمان سجستانی فیلسوف سده چهارم هجری و از مفاخر

ایران و جهان در انتشار میراث فرهنگ اسلامی سیستان است .

9- بزرگترین افتخار و زیور سیستان آن است که مردمانش از ابتدا تا به هنگام طلوع دین احمدی به طریق آدم (ع) موحد و یکتاپرست بوده‌اند و اینک نیز نام زیبای دارلولایه را بر پیشانی افتخارات خویش دارد .

10- ابویعقوب سجستانی نویسنده کهن‌ترین کتاب نثر فارسی یعنی(( کشف‌المحجوب))‌زاده سیستان است .

11- هریز ابن عبداله سجزی از اولین فقهای جهان تشیع و از شاگردان خاص امام جعفر صادق (ع) برخاسته از سیستان است .

12- خلف ابن احمد صفاری نخستین کسی که به دستور وی در قبال یکصد هزار سکه زر قرآن خطی نوشته و طراحی شده ، زاده همین سرزمین ولاثی است .

13- محمد ابن وصیف سگزی اولین شاعر شعر مکتوب فارسی در نیمه اول قرن سوم هجری و پایه‌گزار شعر فارسی دری از مفاخر سیستان عزیز  است .

14- اولین قوانین بیمه‌های اجتماعی رایگان در ایران توسط یعقوب لیث نوشته شده است .

15- اولین آسیاب‌های بادی جهان اختراع سیستانیان است.

16- اختراع خط معقلی در قرن اول هجری به ابراهیم سیستانی و اختراع خط جلیلی در اوایل اسلام به یوسف سیستانی نسبت داده شده است .

17- خواجه معین‌الدین محمد ابن حسن سجزی سر سلسله چشتیه اجمیر هند از معارف و صاحبان کرامت و خوارق از افتخارات همین حوزه معنویت است .

18- سیستان اولین سرزمینی است که مدینه‌العذارء نام گرفت و دروازهایش به روی هیچ بیگانه‌ای گشوده نشد .

19- اولین دانشمندی که اسطرلاب زورقی را اختراع و زیج مامونی را بنیاد کرد استاد ابوسعید سجزی ریاضی‌دان و منجم معروف جهان سیستانی است .

20- سیستان اولین و تنها سرزمینی است که کوروش هخامنشی به مردمانش لقب انصار داد .

21- اولین تصاویر انیمیشن جهان یا تصاویر متحرک سینما در شهر سوخته سیستان و روی سفالینه‌ای رنگی در سالهای اخیر پیدا شده است .

22- بنا به نقل اصطخری نویسنده مسالک و ممالک مسجد سیستان از آبادترین مساجد در همه خراسان و ماورالنهر بوده است .

  23- بنا به نوشته کتاب ارجمند معجم‌البلدان در جهان بازاریانی  درستکارتر وکم نیرنگ‌تر از سیستان نتوان یافت .

24- سیستانیان در دورانی که ایران زیرسلطه مغولان بود موفق شدند در دورترین ناحیه هند یعنی بنگلادش امروزی حکومت مستقلی را به وجود آورند و بنیان‌گذار بنگلادش شدند ( از کتاب عیاران‌سیستان)

25- بزرگترین شهر قبل از میلاد و پرجمعیت‌ترین شهر دوران مفرع شهر سوخته واقع در 55 کیلومتری زابل و زاهدان بوده است .

26- سیستان جاثی است که توانست تا قرنها خصلت مردپروری خود را حفظ کندو در سده‌های تاریخ عیاران و جوانمردانی چون یعقوب لیث بپروراند از کهن‌ترین و پایدارترین رسوم و آئین‌های این جوانمردان حق نان و نمک یا به عبارت دیگ مهر نان و نمک است ( نقل از آداب پهلوانی نوشته محمدمهدی ماذن جامی )

27- اولین کوره‌های ذوب فلزات جهان در سیستان یافت گردیده است .

28- شخصیت‌هایی چون خلیل بن احمد سجستانی در فقه، ابوحاتم سجستانی در حدیث ، یحیی بن عمار سجستانی در حدیث ، یحیی بن عمار سجستانی در فقه و شاعران نامداری که به زبان عربی شعر گفته‌اند مانند: ابونصر فراهی ، ابوالفتح بستی ، ابوالفرج رونی ، منجنیک سجستانی و دهها نام دیگر که در تذکره خیرالبیان آمده ، سیستانی بوده‌اند .

29- اولین جوانان انقلابی پیرو خط امام که قبل از انقلاب اسلامی به دست ایادی رژیم پهلوی تیرباران شده‌اند کسانی چون محمود پهلوان و محمدعلی باقری و ... از سیستان بر خاسته‌اند .

30- جمعی از بهترین خط شکنان جبهه‌های 8 سال دفاع مقدس فرمانده‌هان رزمندگان شهدا و ایثارگران از سیستان بوده‌اند .

شخصیت‌هایی چون شهید حاج قاسم میر ، میرحسینی ، شهید حسن هراتی‌اسکندری، شهید عیسی خدری، شهید حسین عالی، شهیدان میرزایی، شهیدان بشارتی، شهید خسروی و ... به ویژه شهید والامقام 7 تیر 1360 و رهبر انقلابیون سیستان، حضرت حجت‌‌الاسلام والمسلمین سید محمدتقی حسینی‌طباطبایی از مفاخر این قطعه از پیکر بهشتی میهن هستند .

31- علاقه دیرین این مردم دلاور و مؤمن به اسلام و انقلاب و نظام جمهوری اسلامی موجب شده است که همه علاقمندان و دوستداران عزت انقلاب به مسائل مردم سیستان علاقمند باشند. سابقه تاریخی این شهر و منطقه بسیار دیرینی است و نشان از عمق فرهنگ و آگاهی و معرفت مردم منطقه سیستان دارد .

32- یازدهمین جایی که اهورامزدا آنجا را بیافرید « در متون زردشتی » ( سیستان و بلوچستان سرزمین نژاده ، مردمان سخت‌کوش ، اقبال یغمائی انتشارات فرهنگ هنر )

33- دریاچه کیانسه ( هامون اولین جایی که از زردشت سه تخم یادگار مانده و سوشیاستها ( نجات دهندگان ) از آن برخواهند خا ست . ( کیانیان ذبیح اله صفا )درسیستان قراردارد

34- اولین مردمی که در برابر تیمور لنگ نام ایران بر زبان راندند ( کتاب منم تیمور جهان گشا – مارسل بریون – ترجمه محمود عرفان )وتیموردرسیستان لنگ ومجروح شدولی هیچگاه جرات انتقام گیری نداشت درحالی که اوبسیارخون ریزبودوبخش بزرگی ازجهان آنروزها راگرفته بود

35- نامهای « مدینه‌العذرا ، دارالولایه ، دارالعلم ، دارالزهد ، دارالعباد و ....» از دیگر نامهای سیستان بعد از اسلام است . ( کتاب تاریخ سیستان ، تاریخ‌البلدان یعقوبی ، احیاالملوک ، معجم‌‌البلدان ، روضات‌الجنان )

36- اولین مردمی که در سی هجری سپاه اسلام را سپاه خدا خواندند و حاضر به صلح شدند ( تاریخ سیستان و سیستان قبل و بعد از اسلام دکتر عبدالحی حبیبی )

37- اولین سرزمینی که جوانانش در جنگهای تن به تن در فاو حماسه‌ها آفریدند ( از سخنان هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه تهران )

38- سرزمینی که به دلیل وجود اولین رصدخانه‌اش(نیمروز) گفتند که حضرت زردتشت درآنجا به رصدپرداخت و بعد جایش را با گرینویچ انگلیس تعویض کردند (کتاب رصدخانه نیمروز ، دهانه غلامان ، مرادی غیاث‌آبادی )

40- اولین مردمی که به محض شنیدن شهادت امام حسین (ع) شورش کردند ( مردم سیستان که به خونخواهی امام حسین (ع) قیام کرد حجت الاسلام دوانی انتشارات دانشگاه زابل )

41- ابوسلیمان سجستانی اولین کسی که 800 سال قبل از نیوتن به قوه جاذبه خو رشید پی برد .

43- نخستین نشریه وروزنامه دراستان گلستان مربوط به سیستا نیها میباشدکه به صاحب امتیازی  (محمدآذری) منتشرشدودارای مجوزکشوری میباشد وابتدابانام (( نیمروز)) منتشرواکنون با نام  ((روزنامه گلستان نو))  منتشرمی شود

44- نخستین مردمانی که به خونخواهی امام حسین (ع) وشهدای کربلابرخاستند سیستانیان میباشند.مختارثقفی حدود5سال بعدازشهادت سالارشهیدان قیام کرد.درحالی که سیستانیهادرهمان سال61 هجری وبه محض شنیدن خبرواقعه کربلا قیام کردند(حجه الاسلام دوانی کتاب قیام مردان مردسیستان)

45- سیستان تنها سرزمینی هست که هیچگاه درآن دراوج قدرت امویان دربغداد وعلی رغم دستورحکومت برحضرت علی(ع) واهل بیت پیامبر(ص) سب نشدوحتی سیستانیان پذیرفتندکه  جریمه های سنگین بدهند ولی ننگ سب ولعن بر اهل بیت رانپذیرند.وقتی خلیفه اموی  مقاوت سیستانیهارادید گفت اگرحاضرنشوند علی رالعن کنندبایدزنان بزرگان سیستانی رادرمعابرشهر سرشان  رابتراشند(چون خلیفه نیک می دانست که نزدسیستانیها ناموس وزن ارزشی بس والا دارد,وامروزه هم تمامی اقوام ایرانی باافتخاربه سیستانیها زن می دهندوازدواج می کنندچون این روحیه همسروخانواده دوستی سیستانیها واهل کاربودن وسایرخصوصیات نیک آنان رامی شناسند) ولی بازهم سیستانیان این جریمه سنگین راپذیرفتند تاخدای ناکرده براهل بیت پیامبرتوهینی نشود.(یاقوت حموی) 

46- سیستان محل استقرار خاندان سورن بزرگترین خاندان سیستانی است که بدون اعلام حمایت آنها هیچ حکومتی پایداری خود را باور نداشت و به راستی اینگونه بود.

47- ریچارد فرای در بازدید از سیستان در وصف این سرزمین گفته است:«سیستان بهشت باستان شناسان است.»و هولدیچ می نویسد «سیستان در پارینه ،انبار گندم آسیا بوده و ممکن است دیگر بار چنین شود.در کتب  زردتشتی نیز سیستان زاد بوم خاندان کیانی بوده و در آنجا است که زردتشت ظهور خواهد کرد.

49- نخستین رصدخانه های ایرانیان در سیستان شکل گرفته و نیم روز یعنی نصف النهار قدیم ،که با ایجاد اولین رصد خانه ها در آن، پیشینه دانش کیهان شناسی ایرانیان به سیستان بازمی گردد.

50- نخستین بازی فکری و تخته نرد که از آن به عنوان پدر بازی شطرنج یاد می شود در شهر سوخته زابل بدست آمده است.

52- نخستین چشم مصنوعی در تاریخ بشر و جراحی چشم در هزاران سال پیش در شهر سوخته زابل صورت گرفته است(البته پیشرفت های پزشکی سیستان در حال حاضر نیز نمونه هایی دارد،از جمله کشف داروی ضد سرطان به نام سیستانین توسط پروفسور شیخ نژاد و یا خدمات پروفسور بندانی و شهریاری و...)

53- قدیمی ترین قالی شناخته شده که در سال 1948از سیبری به حالت انجماد توسط یک هیئت باستان شناسی بدست آمد قالی (پازیریک)می باشد.این قالی که از گورپادشاهان سکایی سیستان بدست آمده رنگ آبی سیر دارد و مربوط به سده سوم قبل از میلاد است.

54- سیستان مرکز بهترین کارخانه های حصیر بافی بوده شاردن می نویسد ((ایرانیان در بافتن حصیرهها و سبدهای ترکه بیدی مهارت به سزایی دارند.حصیرهای بافت ایران به سهولت تا می شود و لوله می گردد . درظرافت عدیم النطیر می باشد . مهمترین کارخانه های این کالا در سیستان است...))

55- دیرین ترین عمل جراحی در تاریخ و ادبیات ایران عمل سرشناس به ((رستمینه))/((شکاف رستمی))/((رستم زاد))است،که برای به دنیا آوردن رستم برروی رودابه ((مادر رستم))انجام شد تا رستم پهلوان نامی ایران بدون زحمت گام به پهنه گیتی گذارد . اروپایی ها براین باورند که این عمل ،نخستین بار در اروپا و بر روی مادر ژولین سزار یا به دستور ژولین سزار انجام شده است و به همین دلیل آن را سزارین می نامند . بدیهی است که این گفته صحیح نبوده و افتخار آن برایران و سیستان باز می گردد و بایستی بجای واژه ((سزارین))واژه درست ((رستم زاد )) در جهان رواج یابد.

56- نخستین کسی که اعتقاد به حرکت وضعی زمین داشت یک فرد سیستانی بنام احمدبن محمد بن عبدالجلیل سجزی((سیستانی)) بوده است که ابوریحان بیرونی این امر را تایید کرده است

57- نخستین فقیه شیعی جهان اسلام حریزبن عبدلله سجزی از سرزمین سیستان بوده است

58- شهر سوخته با پنج هزار سال قدمت و با چهار میلیارد ماده فرهنگی ، که حفاری آن با تکنولوژی امروزی 450 سال به طول می انجامد،دهانه غلامان یادگار دوران هخامنشی و تنها شهر شناخته شده به معنی متعارف امروزی ، کوه خواجه بازمانده از دوران اشکانی و ساسانی که مورد تقدس سه دین اسلام،مسیحیت و زرتشت می باشد و ده ها اثر باستانی دیگر در این منطقه باعث شده که ((ریچارد فرای )) باستان شناس و مورخ مشهور سیستان را به بهشت باستان شناسان و ((هنری ساوج لندور)) باستان شناس و جغرافی دان انگلیسی ، به لندن شرق لقب دهد. .....

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۷/۰۳/۲۰
khademoreza kusar

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی