شایسته سالاری از دیدگاه امام علی(ع)

«وَ لَا یَکُونَنَّ الْمُحسِنُ وَ الْمُسِی ءُ عنْدَکَ بمَنْزِلَةٍ سوَاءٍ فَإِنَّ فِی ذَلِکَ تَزْهِیداً لِأَهْلِ الْإِحْسَانِ فِی الْإِحْسَانِ وَ تَدْرِیباً لِأَهْلِ الْإِسَاءَةِ عَلَی الْإِسَاءَةِ وَ أَلْزِمْ کلًّا مِنْهُمْ مَا أَلْزَمَ نَفْسَه. وَاعْلَم أنَّه لیس شیءٌ بِأدعَی إلی حُسْنِ ظَنِّ رَاعٍ بِرَعیتِه منْ إحْسَانِه إلَیهم، وَ تَخْفِیفِه المؤُونَاتِ علَیهِم وَتَرْکِ اسْتِکْراهِهِ إیاهُم عَلی مَالَیسَ لَهُ قِبَلَهُم. فَلْیکُن مِنکَ فِی ذلِکَ أمرٌ یجْتَمِعُ لَکَ بِهِ حُسْنُ الظَّنَّ بِرَعیتِکَ، فإنَّ حُسْنُ الظَّنِّ یقطَعُ عَنْکَ نَصَباً طویلاً وَ إِنَّ أَحَقَّ مَنْ حَسُنَ ظَنُّک بهِ لَمَنْ حَسُنَ بَلَاؤُک عِنْدَهُ وَ إِنَّ أَحَقَّ مَنْ سَاءَ ظَنُّک بِهِ لَمَنْ سَاءَ بَلَاؤُک عِنْدَه»[1]

«مبادا که نیکوکار و بدکار در نظرت یکسان باشند که این خود موجب دلسردی نیکوکاران و تشویق و تجری بدکاران خواهد شد. لازم است با هریک از آنها متناسب با آنچه پذیرفته اند عمل کنی. باید بدانی که هیچ چیز مانند احسان و نیکوکاری و تخفیف دادن پرداخت ها (مالیات) و هزینه ها و پرهیز از تحمیل های بی مورد موجب حسن تفاهم میان دولت و ملت نخواهد بود، پس باید کاری کنی که موجب اعتماد و حسن تفاهم میان دولت و ملت فراهم آید. زیرا این اعتماد و تفاهم نیکو بار سنگینی را از دوش تو برمی دارد و همانا نسبت به کسی بیشتر خوشبین توانی بود که با وی به خوبی عمل کنی و به کسی بیشتر بدگمان باید بود که با وی بد عمل کرده باشی.

*****

یکی از آفات بسیار خطرناک برای نظام حاکم بی تفاوتی در برابر نیک و بد و نیکوکار و بدکار و بی توجهی به ارزش ها و لیاقت هاست که این خود یکی از مصادیق ظلم و ستم و بی عدالتی است. در تعریف عدالت گفته شده: «اَلْعَدالَةُ اِعْطاءُ کلِّ ذی حَقٍّ حَقَّهُ» عدالت این است که حق هر کس به هر مقداری که هست داده شود».

جلال الدین مولوی می گوید:

 

عدل چه بود؟ وضع اندر موضعش

ظلم چه بود؟ وضع در ناموضعش

 

عدل چه بود؟ آب ده اشجار را

ظلم چه بود؟ آب دادن خار را

 

آثار منفی بی تفاوتی در برابر نیک و بد تا بدانجاست که حتی اگر در کلاس درس نمره یک دانش آموز از نظر استاد دیده نشود، ظلمی است که علاوه بر مسئولیت اخلاقی، آثار نامطلوبی هم بر روح دانش آموز دارد و تا آخر عمر با وی خواهد بود، چه رسد به مسائل بزرگ و عوامل تبعیض که انواع گوناگون دارد.

در جامعه انسا ن های متفاوتی هستند که برحسب لیاقتشان، شایسته حقوق ویژه مادی یا معنوی ای هستند. اگر این حقوق دیده نشوند، عقده های اجتماعی پدید می آیند و روزی این عقده ها سر باز می کنند و افراد را در برابر حکومت به واکنش و عکس العمل وا می دارند و گاه کار به جاهای خطرناک می کشد. این است که امیرمؤمنان(ع) که تجلی عدل، امامت و رهبری و حاکمیت است در نامه ای که یکی از حکام زمان خود می نویسد؛ هشدار می دهد: «استعمل العدل واحذر العف و الحیف فان العف یعود بالجلا و الحیف یدعو الی السیف»[2]: داد پیشه کن و از سختگیری و بیدادگری بپرهیز که سختگیری مردم را به ترک دیار وا می دارد و بیدادگری به شورش مردم می انجامد.

نظام اسلامی نباید به ملت فشار بیاورد. در اخذ مالیات و غیره، ضعفا را بیازارد و در دل های ملت عقده و کینه بنشاند.

در نظام اسلامی و الهی حاکم به مثابه پدری مهربان برای ملت است و باید عدالت را بین فرزندانش رعایت کند و خوب و بد را متناسب با استحقاق آنان ببیند و متناسب آن با آنها رفتار کند. در چنین نظامی حتی تبهکاران در عمق وجدانشان خود را مستوجب کیفر می دانند و مجال اعتراض به حکم صادره به خود را نمی دهند.

واژه های «حق و عدل» بیشترین کاربرد را در منابع اسلامی از جمله «نهج البلاغه » دارد، به این معنا که گستره حق و عدل فراگیر کلیه ابعاد حیات انسان ها در شئون فردی و اجتماعی است. ظلم و ستم و نادیده گرفتن خادمان و دلسوزان موجب سرخوردگی، بی انگیزگی و تضییع استعدادها و هدر رفتن ظرفیت های سرنوشت ساز می شود و دود آن به چشم ملت و دولت و نظام حاکم میرود.

حق و عدل

واژه های «حق» و «عدل» بیشترین کاربرد را در منابع اسلامی به خود اختصاص داده اند. از جمله نهج البلاغه که «اخ القرآن» نام گرفته و کتاب آئین زندگی در همه ابعاد زندگی، به ویژه بعد حکومتی و نیاز مبرم امروز ما از حوزه های علمیه و دانشگاه ها گرفته تا مجامع قانون گذاری دستگاه های روائی و قضائی و عرصه های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، اخلاقی و تربیتی و غیره است.

امام علی(ع) در نامه ای که به مالک اشتر، حاکم منصوب خود در مصر می نویسد، تأکید می ورزد که بی تفاوتی موجب می شود که کارهای مهم به دست افراد فرصت طلب سپرده شود و نیروهای صالح و شایسته منزوی گردند و نابسامانی ها و چالش های گوناگون در جامعه پدید آیند و نظام را تهدید کنند که خطر آن غیرقابل جبران باشد.

بنابراین بر دولت و مسئولان است که با گزینش دقیق افراد کارآمد و شناخت لیاقت ها و استعدادهای آنها مسئولیت های مناسب را بر عهده شان قرار دهند، از قبیله گرائی و جناح بازی بپرهیزند و از برخورد با متخلفان و فرصت طلبانی که عامل اخلال در نظام اعم از امنیتی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی غافل نشوند و آنان را منزوی کنند و در صورت لزوم با برخورد قانونی، آنها را سر جایشان بنشانند، زیرا مصالح دینی و ملی قابل مصالحه و داد و ستد و رفیق بازی نیست و اگر جز این عمل کننند مرتکب خیانت شده اند.

عوامل انحطاط

امیرمؤمنان(ع)می فرمایند: «یَستَدلُّ علی ادبار الدُّول بِأَربع: تَضییع الأُصولِ وَ التَمسُّک بِالفُروع وَ تَقدیم الأراذِل وَ تأخیر الاَفاضِل»[3]؛ چهار چیز نشانه و عامل انحطاط دولت هاست: ۱. نادیده گرفتن مسائل و اصول اساسی کشور و جامعه. ۲. پرداختن به امور فرعی و جانبی که با مصالح ملی در ارتباط نیست. ۳. جلو انداختن افراد نالایق و دون مایه و منصب و مسئولیت دادن به آنها. ۴. حذف افراد شایسته و مفید و خدمتگذار.

هرگاه این چهار عامل دست به دست هم دهند، بی تردید خطرات جدی حکومت را تهدید می کند.

اصول و فروع کدامند؟

اصول مسائل بنیادین و راهبردی اند که عامه مردم در سطوح مختلف به آنها نیاز دارند و قوام دین و ملت و نظام به آنها وابسته است، از قبیل: رفاه، سلامت، اقتصاد و معیشت، مبانی دین و فرهنگ، امنیت، عدالت و آزادی در چهارچوب ارزش ها...

برای نظام ایران اسلامی، این اصول جنبه راهبردی دارند و جمهوری اسلامی بر اساس آنها شکل گرفته و صدها هزار شهید و جانباز به پای آن قربانی شده اند. اصولی که توجه مستضعفان جهان را به خود جلب کرده و خشم مستکبران و اراذل عالم را برانگیخته است. این اصول و باور به آنها نباید خدشه دار شوند و امور فرعی جای آنها را بگیرد. مسئولان نباید از این اصول غفلت ورزند، وگرنه همان گونه که ما امروز درباره دیگران به قضاوت نشسته ایم، آنان نیز باید در پیشگاه خدا و خلق باید پاسخگو باشند.

بی تناسب نیست مثالی بیاوریم. مسئله اشتغال، معیشت، آب، کشاورزی و بهداشت و درمان و تشکیل خانواده جوانان مسائل حیاتی اند. حال اگر یک مسئول با غفلت از این موارد، نیاز مناطق محروم را سینما و تئاتر معرفی کند و از نیازهای اصلی غفلت ورزد، راه را گم کرده و مشکلات اصلی ای را که روح و جان و تن مردم را می آزارد، نادیده گرفته است. معلوم می شود چنین مسئولی از همه امکانات برخوردار است و خبر از بی خانمانی، بی آبی و فقر و بیکاری ندارد که نقطه نظر اصلی او سینما وتئاتر و فیلم و کودک و نوجوان است که در این اوضاع بحرانی ده ها میلیارد تومان هزینه دارد و برای مردم نان و آب نمی شود. این یکی از مصادیق بارز غفلت از اصول و پرداختن به فروع است که بسیاری گرفتار آنند.

نکته دیگر فرمایش امام علی(ع) در چهار عنوان یاد شده روایت فوق، به کار گماردن دون مایه ها و ناکارآمدها و منصب و مقام دادن به افراد بی کفایت و مجال ندادن به کارشناسان مجرب و خدوم در کار دولت است که عامل انحطاط یک حکومت می باشد. نمونه های این موارد را نیز بدبختانه شاهدیم که خط بازی و جریان باوری و سیاسی کاری نمونه آن است. هر دولتی که سر کار می آید به تصفیه های چندهزار نفری افرادی که هم خط آن نیستند دست می زند. یکی از دردهای بی درمان دیگر باندبازی به جای مسئولیت شناسی، لیاقت و کاردانی است.

سخن آخر اینکه مسئولان عالی رتبه نظام به سیره و سیاست امیرالمؤمنین(ع) که یک عمر خوانده اند ایمان بیاورند و به خاطر خدا و برای خدمت به خلق و پاسداری ارزش ها در کار خود تجدیدنظر و آثار و نتایج مثبت آن را تجربه کنند، زیرا آنچه از ریاست آنها در دفتر تاریخ می ماند، خیر و کار نیک است و بس. باشد که از تجربه هایی که تاریخ فراروی ما قرار داده است، برای دنیا و آخرت خود بهره گیریم.

سوتیترها:

1-

در جامعه انسان های متفاوتی هستند که برحسب لیاقتشان، شایسته حقوق ویژه مادی یا معنوی ای هستند. اگر این حقوق دیده نشوند، عقده های اجتماعی پدید می آیند و روزی این عقده ها سر باز می کنند و افراد را در برابر حکومت به واکنش و عکس العمل وا می دارند و گاه کار به جاهای خطرناک می کشد.

2-

اینکه مسئولان عالی رتبه نظام به سیره و سیاست امیرالمؤمنین(ع) که یک عمر خوانده اند ایمان بیاورند و به خاطر خدا و برای خدمت به خلق و پاسداری ارزش ها در کار خود تجدیدنظر و آثار و نتایج مثبت آن را تجربه کنند، زیرا آنچه از ریاست آنها در دفتر تاریخ می ماند، خیر و کار نیک است و بس. باشد که از تجربه هایی که تاریخ فراروی ما قرار داده است، برای دنیا و آخرت خود بهره گیریم.

پی نوشت ها

[1] نهج البلاغه، نامه ۵۳.

[2] حکمت ۴۷۶.

[3] غررالحکم.